Su Prensesi


Yazar: Susan Verde

Resimleyen: Peter H. Reynolds

Çeviren: Abdulkerim Enes Esen

Kitabı ÖYEMER İçin İnceleyen: Öğr. Gör. Elif Konar Özkan

Li Li daha önce tanıştığımız prenseslere benzemiyor. Masallardaki ve animasyon dünyasından aşina olduğumuz prenseslerden de değil çünkü onun hayatı tamamen gerçek bir hayat hikayesinden esinlenerek kaleme alınmış.

Susan Verde, Burkino Faso doğumlu model Georgie Badiel'in çocukluğundan esinlenerek yazmış Su Prensesi Li Li'nin öyküsünü ve resimleyen de pek çok çocuk kitabından tanıdığımız Peter H. Reynolds. Ryan's Well Vakfı ve Georgie Badiel Vakfı, Afrika'daki susuzluk problemine dikkat çekmek ve oralarda su kuyuları açılması için çalışan vakıflardan sadece iki tanesi. Yazar, çizer ve Georgie, ekipçe bu güzel çaba için çalışmışlar ve çalışmaya devam ediyorlar.

Li Li'nin, ailesinin ve köy halkının suya ulaşmak için nasıl uzun bir yolculuk yapmaları gerektiği ve yorgunluğa rağmen temiz suya kavuşamamaları, suya dair hayalleri bize dünyadaki suya muhtaç halkların hepsini hatırlatıyor. En temel insani ihtiyaçlardan: temiz su!

Su Prensesi ile tanışıp çocuklarla çocuk hakları, insan hakları ve insanlık için yapılabilecekler hakkında konuşabilirsiniz.

NarÇocuk

Kitabın animasyonu için:

Su Prensesi Animasyon

Tanıtım Filmi