Bi Hisset Çok Seveceksin


Yazarı: Halide İncekara

Kitabı ÖYEMER İçin İnceleyen: Elif Konar Özkan

Bi Hisset Çok Seveceksin kitabı, "İnsanlığı hak ettiği huzura ve özlediği dünyaya kavuşturmak, gönlüyle buluşturmak için; kavganın yerine uzlaştırmanın, tüketmenin yerine paylaşmanın, yok etmek yerine yaşatmanın, yer aldığı bir dünyaya; “gönüllüler dünyasına” davet etmek için yazılmış. "İnsanlığın kaderini, gönüllülerin değiştireceğine inanan", "sayılabilen ve ölçülebilen her şeyin gücünün bittiği yerde, gönüllülerin gücünü gören" ve "her gün yeniden doğmak, her nefeste yeni güzellikleri solumak" ve "güzelliği birlikte paylaşmak için" gönlündeki satırları tecrübeleriyle perçinleyerek birleştiren İncekara, gönüllülüğe dair farkındalık oluşturuyor kitabıyla.

"Hayat yolculuğumuz, tercihlerimizle yön bulur." düsturuyla okurlarına iyi tercihleri hatırlatan yazar, "bencillikten vazgeçip, benliğimize dönmeyi başarabilirsek eğer her şeyin ne kadar kolay değişip güzelleşeceğine birlikte şahit olacağız" uyarısını yapmayı da ihmal etmiyor. Hem akla hem gönle hitap eden örnek ve vecizeleriyle kavganın yerine uzlaşmanın, tüketmenin yerine paylaşmanın, yok etmenin yerine yaşatmanın yer aldığı "gönüllüler dünyasına" davet ediyor okuru. 

Satırlar arasında "yaşama sevincimizi, sabrımızı, özgüvenimizi, emeğimizi, hoşgörümüzü ve huzurumuzu arttırmak için" gönüllü olmamız gerektiği; ayrıca gönüllülüğün; kendimiz için, değerlerimiz için, kainat için ve çocuklarımız için şart olduğu sık sık hatırlatılıyor.

"Dünyanın kaderinin gönülden verenlerin, gönülden verdikleri ile değişeceğine" inanan İncekara, "yaşamı gönlüne sevdirmiş" ve "gönlünü yaşama katmış kişidir gönüllü" diyerek gönüllünün "seçkin bir kişilik" olduğunu da vurgulamaktadır. 

Okurken bir kere daha hatırlarız ki "Fayda üretmek için bulunduğumuz kurumlar bizlerden ibarettir. Bizler ne kadar güçlü isek kurumlar da o kadar güçlü, ne kadar verimli isek kurumlar da o kadar verimli olur." ve "Güven duygusunun karşıtı; korku, endişe, kaygı ve şüphedir. Başarısızlığın, huzursuzluğun temelinde yatan da güvensizlik duygusudur.", "Gelecekleri için yüzlerce soruyu çözmeye talim ettirdiğimiz çocuklarımıza, huzurlu bir toplumun istikbalinin de gönüllü yaşamda gizli olduğunu anlatmalıyız." 

Peki, ne ile gönüllü olacağım ki? Bu soruyu da cevaplar satır arasında yazar; eğer maddi gücünüz varsa paranızla, paranız yok vaktiniz varsa vaktinizle, elinizde bir maharet varsa maharetiniz/hüneriniz/beceriniz/yeteneğiniz ile, aldığınız iyi bir eğitim varsa eğitiminizle gönülllü olabilirsiniz ve "gönül vermekle büyür."

KahverengiKitap

Tanıtım Filmi