Çilek Kokusu


Yazarı ve Çizeri: Fethi Yılmaz

Kitabı ÖYEMER İçin İnceleyen: Elif Konar Özkan

Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümünü bitirdikten sonra Sanat Eğitimi üzerine yüksek lisans yapan Fethi Yılmaz, eğitimci ve illüstratör olarak İstanbul’da yaşamaya devam ediyor. Çocukları anlamaya ve onlar gibi yalın olmaya çalışıyor. Bu amaçla da çocuk kitapları resimliyor. Aynı zamanda masal öğretmen olarak çocuklara masallar anlatıyor.

Çilek Kokusu, hayal kurmanın önemi ve gerekliliği üzerine düşünmeyi sağlıyor. Kitabın kahramanı aracılığıyla umutsuzluğa kapılıp hayal kurmaktan yorulunca ekşi elma tadı hissedilebileceğini vurgulayan yazar, hayallerin bir dileğe dönüşünce heyecanla beklerken çilek kokulu anlar yaşanabileceğinden dem vuruyor.

Kahramanımız Öykü, canı sıkılınca hayali gezintilere çıkan küçük bir kız çocuğudur. Öykü, köpeği Kavanoz'un arkadaşa dönüşmesini diler ama olmaz, balkabağının bisiklete dönüşmesini diler o da gerçekleşmez. Bir arkadaş istemektedir. Bir gün dileği için (yeni öğrenmeye başladığı yazısıyla) mektup yazar ve balonlarla gökyüzüne yollar. Beklemeye başlar. Anne babasının verdiği bir müjde, hayal ve dileklerinin gerçekleştiğine inandırır onu; kardeşi olacaktır. Hep yanında olacak bir arkadaşa kavuşacak olmanın sevincini yaşayan Öykü, kardeş arkadaşıyla neler yapabileceklerinin hayallerini kurmayı da ihmal etmez. Bu mutluluk, çilek kokusu kıvamındadır.

Kitabın resimlemesine mutlaka değinmek gerek. Ayrıntıları bol, mizah unsurları ihmal edilmemiş, sanata teşvik edici bir teknik kullanmıştır Fethi öğretmen. Sanatsal yetenekleri kamçılayan ve hem resimlerin hem hikâyenin hem de duyguların, duyuların üzerinde uzun sohbetler edilebilecek bir emek, 36 sayfalık Çilek Kokusu.  

YKY

Tanıtım Filmi