Çocuğum; Haklarımı Biliyorum!


Üsküdar Üniversitesi Çocuk Hakları Panelinde çocuğa ve çocuğun haklarına ilişkin tüm konular masaya yatırıldı. Açılışta konuşan Üsküdar Üniversitesi Rektör Danışmanı ve TBMM Çocuk Hakları Komisyonu Kurucu Başkanı Halide İncekara, “Hiçbir hak yoktur ki karşı tarafa bir sorumluluk yüklemesin.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi Merkez Yerleşkesi Nermin Tarhan Konferans Salonunda ‘Çocuğum; Haklarımı Biliyorum’ konulu Üsküdar Üniversitesi Çocuk Hakları Paneli gerçekleştirildi. Panele İstanbul’un farklı okullarından öğrenciler de katıldı.

‘Hak’ kavramı çok önemli bir kavram

Açılışta konuşan Üsküdar Üniversitesi Rektör Danışmanı, Özel Yetenekliler Araştırma ve Uygulama Merkezi (ÖYEMER) Müdürü ve TBMM Çocuk Hakları Komisyonu Kurucu Başkanı Halide İncekara, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’ne atıfta bulunarak, “Hak kavramı çok önemli bir kavram. Hak etmek, hak almak, hak sunmak… Hiçbir hak yoktur ki karşı tarafa bir sorumluluk yüklemesin. Ben hakkımı istiyorsam hakkımı istediğim kurumun bana karşı bir sorumluluğu var. Eğer karşımdaki bir bireyse o bireyin bana karşı sorumluluğu var. Hep haklarımız var da bizim hiç sorumluluklarımız yok mu?” dedi.

İncekara, çocukların diğer akranları, arkadaşları, ailede anne baba, okulda yöneticilerin, diğer yaşayan insanların da haklarının olduğunu ifade ederek, “Birey olmak, insan olmak sevilen ve sayılan bir kişi olmak istiyorsanız yaşadığınız apartmanda, mahallede, şehirde, fark edilmek istiyorsanız, saygı duymak istiyorsanız öncelikle etrafınızdaki kişilerin haklarını onlara teslim etmek, kendi haklarımızın peşinde de gitmek…” şeklinde konuştu.

Toplumlar kurallar üzerine yaşıyor

Çocukların büyüklerine ‘Sizler bizlere karşı sorumluluklarınızı bilmiyor musunuz? Çocukların haklarını bilmiyor musunuz? Niye bunları konuşuyorsunuz da yapmıyorsunuz’ diye sorduğunu da anlatan İncekara, toplumların kurallar üzerine yaşadığını ve büyüklerin çocuklarla birlikte bu kuralları ihmal eden hem kamu yönetimine hem aile bireylerine hem de sokakta yaşayan insanlara haklarını hatırlatacağını dile getirdi.

Açılış sunumunda çocuk hakları sözleşmesi ele alındı

Panelde “Çocuk Hakları Sözleşmesi ve Çocuk Hakları Komiteleri” başlıklı açılış sunumunu Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Çocuk Hakları İl Yetişkin Temsilcisi Nafiye Zeynep Kantar yaptı.

Kantar, Çocuk Hakları Sözleşmesinin dünya üzerindeki devletlerin neredeyse tamamı tarafından kabul edildiğini ifade ederek, sözleşmede “yaşama gelişme, ayrım gözetmemek, katılım ve çocuğun yüksek yararı” diye ifade edilen 4 temel ilkenin var olduğunu anlattı.

Çocuk deyip geçmemek gerek…

Panelde “Sosyal Sorumluluk Bilinci ve Çocuk Hakları” başlıklı oturumda Rektör Danışmanı, Üsküdar Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Barış, Beykoz İlçe Çocuk Temsilcisi Baturalp Eftal Ersoy, Fatih İlçe Çocuk Temsilcisi Muhammet Kaan Kayasöken yer aldı.
Barış, “Çocuk deyip geçmemek gerektiğini” belirterek, “Çocukların hem fıtri hem de hukuki hem yaradılış hem de evrensel hukuk kurallarına göre çocukların birinci derece sorumlusu olan anne babaların da asla çocuk deyip geçmemeleri gerekiyor.” dedi.

Barış, çocukların küçük bir insan olarak hakları olduğuna işaret ederek, dünyada Birleşmiş Milletler (BM) Çocuk Haklarına Dair Sözleşmeye imza atmayan iki ülkenin Somali ve Amerika olduğunu söyledi.

Panelde akran zorbalığı konusu da ele alındı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Şube Müdürü Elif Cansu Demirci, gençlerin temsil haklarını önemsediklerini dile getirdi.
Panelde, “Akran Zorbalığı ve Çocuk Hakları” oturumunda Üsküdar Üniversitesi Psikoloji, Pozitif Psikoloji Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Fatma Turan, Üsküdar İlçe Çocuk Temsilcisi Duygu Buranki, Maltepe İlçe Çocuk Temsilcisi Ata Kemal Vural, “Mahremiyet Bilinci ve Çocuk Hakları” oturumunda Çocuk Gelişimi bölümünden Öğr. Gör. Dr. Ümit Ertem, Beşiktaş İlçe Çocuk Temsilcisi Emir Emiroğlu, “Yetenek Keşfi ve Çocuk Hakları” oturumunda da Çocuk Gelişimi bölümünden Öğr. Gör. Elif Konar Özkan, ÖYEMER Müdürü, TBMM Çocuk Hakları Komisyonu Kurucu Başkanı Halide İncekara,  ÖYEMER Danışma Kurulu üyelerinden Üstün Zekâlılar Öğretmeni Sena İlgar Sezer, Çekmeköy İlçe Çocuk Temsilcisi Dilanur Anılmış, Bahçelievler İlçe Çocuk Temsilcisi Arafat Diyar Sar yer aldı.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

Tanıtım Filmi