Hışırtı Avcısı


Yazar: Abdullah Harmancı

Resimleyen: Sibel Büyük

Kitabı ÖYEMER İçin İnceleyen: Rabia Gülcan Kardaş

Bir hikaye yazarının kitabı var bugün masamızda. Hikaye yazarı olarak özellikle belirttim çünkü, edebi zevkimiz mahrum bırakılmıyor kitabın satırlarını okurken.

Kitapta çocuklar var elbet. Bir de Ramiz amca. Ramiz amca, dünyanın en ilginç insanı, Polonya’da yaşadığından hiç bahsetmiyor. Başına gelen o tuhaf olayı anlatırken öğreniyor çocuklar. Çocuklar kim? Çocuklarım, canlarım, kelebeklerim dedikleri komşu, mahalle çocukları. Böyle seslendiğinde herkese ne kadar sevildiğini hissettirebiliyor Ramiz amca, demek ki bu şekildeki hitabı, laf olsun diye değil.

“Korkunun, tuhaf, gizemli çekiciliği” vardır diyor yazar ve bu çekiciliği kullanmaktan geri durmuyor. Ramiz amca eliyle yapıyor bunu tabi. Ben bile biraz ürktüm, yalan yok! Gerçi ben şimdinin çocukları kadar korku unsurlarına, şakalarına muhatap olmuş değilim. Neyse ki bizim çocukların çabuk geçiyor korkusu, ne de olsa arkasında Ramiz amca var.

Kitapta 7 hikaye var. Hepsi Ramiz amcalı. Ramiz amcayı çocuklara bu kadar sevdiren ne derseniz, onlarla çocuk olması diyebiliriz en başta. Ve en önemlisi, hikayeleri sevmesi, çocuklara pek güzel hikayeler anlatması. Genellikle kendi hayatından anlatınca da, çocuklar için iyice vazgeçilmez bir karaktere dönüşüveriyor.

Ramiz amcanın hikayelerinde biraz korksak da önceleri, sonra güldürmüyor değil. En sonunda da bir kapanışa yakışır şekilde hüzünlendiriyor bizi. Arada bol bol da meraklandırıyor.

Hikayeler arasındaki tekrarlar, yeni kelimeler, masalsı kullanımlar, ilk başta da söylediğim o edebi zevkimizi besliyor.

Hani çocuk kitapları için merak edilir ya, çocuklar büyüdükçe yetişkin edebiyatına, kitaplarına kolayca geçebilir mi çocuklar diye… İşte bu kitap tam da öyle bence. Bir eliyle çocuk edebiyatının bir eliyle edebiyatın elini tutuyor sanki, ve çocukları daha geniş bir dünyaya teslim ediyor.

Kitapta çizimler fazla olmasa da, pek kıvamında. Bazı yorumlamalar ayrıca tatlı geldi.

Demem o ki, çocuklarınıza alırken bu kitabı, siz de okumaktan geri durmayın. Şimdiden iyi okumalar.

Çocuklar Okuyor

BeyazBulut Kitaplığı

Tanıtım Filmi